Licensed to Michiana Timing - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/15/2014 05:20 PM
                       Calvin College Relays - 2/15/2014                       
                             Sturrus Indoor Track                              
                              Calvin College, MI                               
                                    Results                                    
 
Event 1  Women Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Banning, Hilary              Calvin                   5.03m    9   
      5.00m  4.99m  4.94m  5.03m  4.91m  5.03m
  2 Flint, Kailey                Aquinas                  4.95m    7   
      4.95m  FOUL  FOUL  4.87m  FOUL  4.88m
  3 White, Catherine             Hope                     4.89m    6   
      4.54m  4.49m  4.71m  4.67m  4.67m  4.89m
  4 Weis, Carissa                Calvin                   4.74m    4.50
      FOUL  FOUL  4.74m  4.46m  4.59m  4.42m
  4 Niedzwiecki, Shelby          Alma                     4.74m    4.50
      FOUL  4.74m  4.55m  FOUL  4.65m  4.35m
  6 Van Dyke, Julia              Calvin                   4.73m    3   
      4.73m  FOUL  4.47m  4.49m  4.55m  4.67m
  7 Ayoola, Ayooluwa             Calvin                   4.72m    2   
      4.52m  4.67m  4.67m  4.72m  4.68m  4.54m
  8 Langeveld, Alisha            Calvin                   4.65m    0.50
      4.52m  4.47m  4.65m  4.49m  4.60m  4.45m
  8 Winkelman, Karina            Hope                     4.65m    0.50
      4.61m  4.65m  4.52m  FOUL  4.52m  4.46m
 10 DeBrabander, Kilee           Alma                     4.20m  
      FOUL  4.20m  FOUL         
 10 Rivera, Caitlin              Hope                     4.20m  
      4.20m  3.70m  4.01m         
 12 Stadnikia, Haley             Calvin                   4.15m  
      3.99m  4.15m  4.14m         
 13 Pearson, Jane                Hope                     4.02m  
      FOUL  3.67m  4.02m         
 
Event 2  Men Long Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Mayhue, Steffon              Hope                     6.57m   10   
      6.24m  6.57m  6.05m  6.48m  6.44m  FOUL
  2 Rodriguez, Austin            Alma                     6.50m    8   
      6.43m  FOUL  6.50m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Goliday, Dion                Hope                     5.99m    6   
      FOUL  5.88m  5.99m  5.86m  FOUL  5.86m
  4 Karr, Alex                   Calvin                   5.87m    4   
      4.80m  4.52m  5.79m  FOUL  FOUL  5.87m
  5 Wolters, Luke                Calvin                   5.57m    2   
      5.57m  5.50m  5.14m  5.47m  5.09m  5.45m
  6 DeVries, Nathan              Calvin                   5.56m    1   
      5.38m  5.56m  5.52m  5.33m  5.37m  5.55m
  7 DeWeerd, Jeremiah            Calvin                   5.03m  
      4.97m  4.95m  4.53m  4.61m  5.03m  4.62m
 
Event 3  Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Banning, Hilary              Calvin                  11.06m    9   
      10.61m  10.82m  11.06m  10.96m  FOUL  FOUL
  2 Weis, Carissa                Calvin                  10.52m    7   
      10.52m  10.23m  10.29m  10.28m  10.39m  10.16m
  3 Schwark, Caitlin             Hope                     9.93m    6   
      9.59m  9.59m  9.87m  9.93m  9.83m  9.78m
  4 Winkelman, Karina            Hope                     9.82m    5   
      FOUL  9.45m  9.50m  9.82m  FOUL  9.31m
  5 Ayoola, Ayooluwa             Calvin                   9.75m    4   
      FOUL  9.75m  FOUL  9.63m  FOUL  FOUL
  6 Niedzwiecki, Shelby          Alma                     9.61m    3   
      FOUL  FOUL  9.61m  FOUL  9.36m  FOUL
  7 Milad, Marina                Hope                     9.52m    2   
      8.93m  9.29m  9.50m  9.42m  9.39m  9.52m
  8 Olk, Grace                   Hope                     8.80m    1   
      FOUL  7.98m  FOUL  8.80m  7.96m  7.79m
 
Event 4  Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dolfin, David                Hope                    12.88m   10   
      12.61m  FOUL  12.78m  FOUL  12.57m  12.88m
  2 Rodriguez, Austin            Alma                    11.74m    8   
      FOUL  FOUL  11.74m         
 
Event 5  Women Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lupu, Payton                 Alma                    11.80m    9   
      9.90m  11.61m  11.80m  11.46m  11.20m  11.04m
  2 Secord, Blair                Alma                    11.34m    7   
      10.35m  11.10m  FOUL  10.59m  11.34m  10.25m
  3 Pendleton, Megan             Aquinas                 11.24m    6   
      10.81m  10.75m  10.73m  10.88m  11.24m  10.80m
  4 Nichols, Lindsay             Hope                    10.56m    5   
      9.42m  9.99m  10.56m  9.47m  9.82m  FOUL
  5 Mead, Stacie                 Calvin                  10.55m    4   
      10.35m  10.55m  10.03m  8.03m  10.04m  9.66m
  6 Jefferson, Amber             Aquinas                 10.46m    3   
      10.08m  9.73m  9.96m  10.20m  9.51m  10.46m
  7 Joseph, Nicole               Calvin                  10.20m    2   
      9.95m  10.20m  9.68m  9.26m  9.74m  9.00m
  8 Meckes, Michaela             Calvin                  10.03m    1   
      9.33m  9.39m  9.34m  10.03m  9.71m  9.36m
  9 Pearson, Jane                Hope                     9.31m  
      8.78m  8.62m  9.15m  8.93m  9.31m  8.66m
 10 Stadnikia, Haley             Calvin                   8.84m  
      8.84m  8.83m  8.76m         
 11 Smith, Emily                 Hope                     8.67m  
      8.67m  8.32m  8.38m         
 12 Groenewold, Stephanie        Calvin                   8.29m  
      FOUL  8.29m  FOUL         
 13 Collingwood, Kathleen        Alma                     7.41m  
      7.32m  7.41m  7.14m         
 
Event 6  Men Shot Put
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Jipping, Eric                Calvin                  15.26m   10   
      14.55m  FOUL  14.45m  14.74m  15.26m  15.12m
  2 Weidenhamer, Clay            Aquinas                 14.45m    8   
      14.45m  14.38m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Finch, Evan                  Hope                    12.47m    6   
      11.96m  11.92m  11.84m  12.13m  12.47m  12.40m
  4 Slusser, David               Alma                    12.42m    4   
      12.39m  12.06m  12.12m  12.42m  11.70m  11.93m
  5 Padget, Blake                Alma                    12.04m    2   
      11.39m  11.07m  12.02m  12.04m  11.84m  FOUL
  6 Erickson, Keenan             Hope                    12.02m    1   
      11.92m  FOUL  12.02m  11.68m  FOUL  FOUL
  7 Germain, William             Alma                    11.90m  
      10.52m  11.41m  11.53m  11.77m  11.90m  11.10m
  8 Backart, Alex                Calvin                   9.90m  
      9.89m  9.83m  9.47m  9.72m  9.51m  9.90m
  9 Lyons, James                 Alma                     9.14m  
      9.14m  8.87m  8.61m  9.08m  8.84m  8.83m
 10 Larkins, Justin              Alma                     8.85m  
      8.40m  FOUL  8.85m         
 
Event 7  Women Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hull, Kyra                   Aquinas                 16.68m    9   
      14.69m  14.87m  16.06m  16.68m  16.54m  15.71m
  2 Nelson, Melissa              Aquinas                 12.67m    7   
      11.42m  12.67m  12.48m  FOUL  11.49m  FOUL
  3 Pendleton, Megan             Aquinas                 12.49m    6   
      12.49m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Lupu, Payton                 Alma                    11.93m    5   
      10.66m  11.93m  10.29m  FOUL  10.96m  FOUL
  5 Secord, Blair                Alma                    11.84m    4   
      FOUL  10.99m  11.09m  10.20m  11.84m  FOUL
  6 Groenewold, Stephanie        Calvin                  10.29m    3   
      9.91m  9.29m  8.92m  10.05m  10.29m  9.81m
  7 Joseph, Nicole               Calvin                  10.21m    2   
      9.17m  9.45m  FOUL  10.21m  9.35m  7.85m
  8 Meckes, Michaela             Calvin                  10.08m    1   
      7.57m  9.69m  9.29m  10.08m  9.02m  9.12m
  9 Mead, Stacie                 Calvin                   9.85m  
      9.85m  FOUL  FOUL  9.39m  FOUL  9.00m
 10 Collingwood, Kathleen        Alma                     8.14m  
      7.61m  8.00m  8.14m         
 
Event 8  Men Weight Throw
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Weidenhamer, Clay            Aquinas                 13.79m   10   
      13.32m  12.52m  12.69m  12.49m  12.56m  13.79m
  2 deWaal Malefyt, Ben          Calvin                  12.49m    8   
      12.08m  11.67m  FOUL  12.49m  12.08m  11.27m
  3 Dadzie, David                Calvin                  12.38m    6   
      10.51m  FOUL  FOUL  11.95m  11.44m  12.38m
  4 Germain, William             Alma                    12.20m    4   
      10.24m  11.67m  FOUL  12.20m  11.90m  FOUL
  5 Jipping, Eric                Calvin                  11.20m    2   
      10.39m  FOUL  10.14m  10.66m  11.20m  FOUL
  6 Slusser, David               Alma                    10.60m    1   
      9.93m  9.27m  10.60m  9.47m  FOUL  9.98m
  7 Backart, Alex                Calvin                  10.49m  
      10.20m  9.89m  9.12m  9.03m  10.49m  8.59m
 -- Wininger, Cody               Unattached             X13.74m  
      12.91m  12.97m  FOUL  12.43m  13.14m  13.74m
 
Event 9  Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Dorko, Alicia                Aquinas               11-06.00    9   
  2 Geating, Christina           Calvin                10-00.00    7   
  3 Peters, Daisy                Calvin                 9-06.00    6   
  4 Stanley, Amelia              Hope                   9-00.00    5   
  5 Kish, Kaylee                 Hope                   8-06.00    4   
  6 Kirsch, Janelle              Hope                  J8-06.00    3   
  7 Gammon, Catherine            Hope                   8-00.00    2   
  8 Cronin, Jacqueline           Calvin                J8-00.00    1   
  9 Holder, Mikayla              Hope                   7-06.00  
 
Event 10  Men Pole Vault
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wolters, Luke                Calvin                14-06.00   10   
  2 Lohner, Adam                 Aquinas              J14-06.00    8   
  3 Hodges, Aaron                Aquinas               13-06.00    6   
  4 Marcus, Nathan               Calvin                12-06.00    4   
  5 Larkins, Justin              Alma                  12-00.00    2   
  6 Hobson, Will                 Calvin                11-06.00    1   
  7 Schweigert, Devin            Calvin                11-00.00  
  8 Lunderberg, David            Hope                  10-06.00  
 -- Martin, Collin               Calvin                      NH  
 
Event 11  Women High Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Geating, Christina           Calvin                   1.60m    9   
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 1.65 
        P    P    O   XO   XO    O  XXX 
  2 Sybesma, Amy                 Calvin                   1.55m    7   
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 1.60 
        P    P    O    O    O  XXX 
  3 Van Eck, Bethany             Calvin                   1.50m    4.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    O    O  XXX 
  3 Severt, Jordyn               Hope                     1.50m    4.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        O   XO    O   XO  XXX 
  3 Mertz, Chelsea               Alma                     1.50m    4.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    O   XO   XO  XXX 
  3 Tuinenga, Kelley             Calvin                   1.50m    4.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 1.55 
        P    P    O  XXO  XXX 
  7 Nurenberg, Erica             Hope                     1.45m    1.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O    O  XXO  XXX 
  7 McCarus, Aurelie             Hope                     1.45m    1.50
     1.35 1.40 1.45 1.50 
        O   XO    O  XXX 
  9 Smith, Emily                 Hope                     1.35m  
     1.35 1.40 
        O  XXX 
 -- Olk, Grace                   Hope                        NH  
     1.35 
      XXX 
 
Event 12  Men High Jump
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Shearon, Michael             Aquinas                  1.90m   10   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 2.01 
        P    P    P    P    P   XO  XXX 
  2 Brandwein, Zachary           Hope                     1.85m    7   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        P    O    O    O    O  XXX 
  2 Eckhoff, Tanin               Aquinas                  1.85m    7   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 1.90 
        O    O   XO    O  XXO  XXX 
  4 Burrell, Jeiel               Calvin                   1.80m    4   
     1.65 1.70 1.75 1.80 1.85 
        O    O    O    O  XXX 
  5 Ford, Chris                  Aquinas                  1.75m    2   
     1.65 1.70 1.75 1.80 
        O   XO   XO  XXX 
  6 Henkel, Jesse                Hope                     1.70m    1   
     1.65 1.70 1.75 
        O    O  XXX 
 -- Arndt, Ryan                  Hope                        NH  
     1.65 
      XXX 
 
Event 13  Women 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Alma  'A'                                           1:48.80    9   
     1) Halm, Ashley                    2) Mertz, Chelsea                 
     3) Thompson, Lane                  4) Chambers, Mary                 
  2 Calvin  'A'                                         1:54.13    7   
     1) Langeveld, Alisha               2) Kelley, Allison                
     3) Weis, Carissa                   4) Banning, Hilary                
 
Event 14  Men 4x200 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Calvin  'A'                                         1:33.03   10   
     1) DeGroot, Blake                  2) Evans, Cole                    
     3) Holstege, Erik                  4) Brouwer, Joel                  
  2 Alma  'A'                                           1:34.07    8   
     1) Paron, Thomas                   2) Bricker, Jon                   
     3) Pendred, Connor                 4) Rodriguez, Austin              
  3 Hope  'A'                                           1:35.66    6   
     1) Marois, Boone                   2) Dolfin, David                  
     3) Richards, Bryce                 4) Everly, Jacob                  
  4 Alma  'B'                                          x1:39.98  
     1) Yascolt, Tyler                  2) Riojas, Michael                
     3) Hoffman, Carl                   4) Thelen, Ben                    
 
Event 15  Women Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Hope  'A'                                          12:27.63    9   
     1) Campbell, Casey                 2) Ropski, Emma                   
     3) Wrozek, Emily                   4) McCormack, Sheri               
  2 Calvin  'A'                                        13:04.22    7   
     1) Oram, Alyssa                    2) Butler, Olivia                 
     3) Brink, Lauren                   4) Mulder, Jessica                
  3 Hope  'B'                                         x13:16.54  
     1) Ulmer, Miranda                  2) Leikert, Anna                  
     3) Afton, Katherine                4) Herrmann, Erin                 
  4 Alma  'A'                                          13:20.48    6   
     1) Godley, Misty                   2) Arnold, Kaitlyn                
     3) Giles, Kara                     4) Sall, Anna                     
 
Event 16  Men Distance Medley
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Calvin  'A'                                        10:40.07   10   
     1) Haagsma, Steven                 2) Schaap, Jonathan               
     3) Meitler, Jeff                   4) Otte, Andre                    
  2 Alma  'A'                                          10:52.12    8   
     1) Pollack, Alexander              2) Fox, Nicholas                  
     3) Slusser, David                  4) Morris, Talon                  
  3 Hope  'A'                                          11:00.53    6   
     1) Morrison, Julian                2) Salomon, Nicholas              
     3) Jones, Cameron                  4) Brinks, Tyler                  
  4 Hope  'B'                                         x11:15.49  
     1) Boxeth, Ryan                    2) Lazar, Jacob                   
     3) Litwiller, Noah                 4)                                
 
Event 18  Men 1000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gunneson, Grant              Aquinas                2:32.52   10   
        29.427 (29.427)  1:00.483 (31.056)  1:31.318 (30.835)  2:02.244 (30.926)
  2 Cichon, Adam                 Aquinas                2:34.24    8   
        29.974 (29.974)  1:01.252 (31.278)  1:32.394 (31.142)  2:03.222 (30.828)
  3 Swartz, Mason                Calvin                 2:41.05    6   
        31.016 (31.016)  1:03.348 (32.332)  1:35.996 (32.649)  2:08.786 (32.790)
  4 Henderson, Duncan            Calvin                 2:42.34    4   
        30.697 (30.697)  1:03.562 (32.865)  1:35.823 (32.262)  2:08.215 (32.392)
  5 Molenaar, Alek               Hope                   3:04.66    2   
        31.905 (31.905)  1:05.302 (33.398)  1:42.434 (37.132)  2:22.960 (40.526)
 
Event 19  Women 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Stock, Julia                 Hope                  11:01.30    9   
  2 Brink, Kristen               Calvin                11:05.20    7   
  3 Gaines, Jessica              Hope                  11:06.30    6   
  4 Joosse, Emily                Hope                  11:15.30    5   
  5 Vermuelen, Anneri            Calvin                11:18.10    4   
  6 Timmerman, Lindsay           Hope                  11:23.10    3   
  7 Govier, Mackenzie            Hope                  11:34.10    2   
  8 Bothe, Christin              Hope                  11:37.30    1   
  9 Cordes, Olivia               Calvin                11:40.60  
  9 Schultz, Lisa                Calvin                11:40.60  
 11 Carter, Margeaux             Calvin                11:44.80  
 
Event 20  Men 3000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Gunnink, Gabe                Calvin                 8:51.50   10   
  2 Zandbergen, Zachary          Hope                   9:12.84    8   
  3 Potts, Landon                Calvin                 9:35.82    6   
  4 Lewis, Timothy               Hope                   9:38.94    4   
  5 McCready, Trevor             Alma                   9:47.02    2   
  6 Maurer, Kristopher           Alma                   9:50.70    1   
  7 Kramer, Jordan               Calvin                 9:52.92  
  8 Morehead, Marshall           Calvin                 9:54.47  
  9 Gonzalez, Erik               Hope                  10:00.74  
 10 Kammeraad, Joshua            Hope                  10:01.00  
 11 Weaver, Ryan                 Alma                  10:02.41  
 12 Lazar, Jacob                 Hope                  11:04.52  
 
Event 21  Women 60 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Heston, Erika                Aquinas                   9.01   2   9   
  2 King, Alex                   Aquinas                   9.29   2   7   
  3 Van Eck, Bethany             Calvin                    9.58   2   6   
  4 Smith, Emily                 Hope                      9.81   2   5   
  5 Pearson, Jane                Hope                     10.01   2   4   
  6 Thompson, Lane               Alma                     10.33   2   3   
  7 Kirsch, Janelle              Hope                     10.60   2   2   
  8 Tuski, Kathryn               Alma                     10.83   1   1   
  9 Van Dyke, Julia              Calvin                   11.35   1 
 -- DeSira, Tori                 Unattached               X9.05   2 
 
Event 22  Men 60 Meter Hurdles
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Maxwell, Kelly               Spring Arbor              8.70   2  10   
  2 Holstege, Erik               Calvin                    8.77   2   8   
  3 Houser, Andy                 Aquinas                   8.81   2   6   
  4 McNamara, Clay               Aquinas                   8.85   1   4   
  5 Hession, Mitch               Spring Arbor              8.88   2   2   
  6 Whitman, Ross                Hope                      9.01   2   1   
  7 Smith, Rhyan                 Alma                      9.19   2 
  8 Dolfin, David                Hope                      9.25   2 
  9 Arndt, Ryan                  Hope                      9.80   1 
 10 Brandwein, Zachary           Hope                      9.95   2 
 
Event 23  Women 60 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Ingersoll, Marissa           Aquinas                   7.94   2   9   
  2 Rice, Micaila                Aquinas                   7.97   2   7   
  3 Busscher, Julie              Calvin                    8.02   2   6   
  4 Heston, Erika                Aquinas                   8.08   2   5   
  5 Kolnitys, Dana               Aquinas                   8.12   2   4   
  6 Klawieter, Courtney          Aquinas                   8.18   2   3   
  7 Phillips, Allison            Aquinas                   8.27   1   2   
  8 Samson, Johanna              Aquinas                   8.34   2   1   
  9 Flint, Kailey                Aquinas                   8.36   1 
 10 White, Catherine             Hope                      8.44   2 
 11 Thomas, Reinie               Hope                      8.48   1 
 12 Kelley, Allison              Calvin                    8.66   1 
 13 Langeveld, Alisha            Calvin                    8.71   1 
 14 Steblay, Maria               Calvin                    8.97   1 
 
Event 24  Men 60 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Gray, Dewayne                Spring Arbor              7.00   4  10   
  2 Makinen, Ryan                Aquinas                   7.07   4   8   
  3 Marois, Boone                Hope                      7.08   4   6   
  4 Parminter, Ryan              Aquinas                   7.08   4   4   
  5 Bordeaux, Ray                Aquinas                   7.14   4   2   
  6 Freeman, Sam                 Aquinas                   7.17   4   1   
  7 Eggenberger, Chris           Aquinas                   7.19   4 
  8 Richards, Bryce              Hope                      7.26   4 
  9 Rogers, Uriah                Spring Arbor              7.29   3 
 10 Mayhue, Steffon              Hope                      7.33   3 
 11 Bricker, Jon                 Alma                      7.39   3 
 12 Goliday, Dion                Hope                      7.41   3 
 13 Evans, Cole                  Calvin                    7.42   2 
 14 Watters, Maxx                Spring Arbor              7.43   2 
 15 Paron, Thomas                Alma                      7.47   3 
 16 Yascolt, Tyler               Alma                      7.48   2 
 17 Miller, Ian                  Spring Arbor              7.49   2 
 18 Kamps, Nathan                Calvin                    7.51   1 
 19 Pelyhes, Matthew             Hope                      7.57   3 
 20 Washington, Luke             Hope                      7.60   3 
 21 Walt, Thomas                 Calvin                    7.61   2 
 22 Riojas, Michael              Alma                      7.64   1 
 23 Swihart, Taylor              Spring Arbor              7.74   1 
 24 Murray, Zack                 Spring Arbor              7.77   2 
 25 Vanden Berg, Steven          Calvin                    7.91   1 
 26 Thelen, Ben                  Alma                      8.04   1 
 27 Waterway, Thomas             Spring Arbor              8.08   1 
 28 Rhodes, Josh                 Spring Arbor              8.24   2 
 
Event 25  Women 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Halm, Ashley                 Alma                     59.48   2   9   
  2 Chambers, Mary               Alma                     59.51   2   7   
  3 Pearson, Jane                Hope                   1:02.52   2   6   
  4 Mertz, Chelsea               Alma                   1:02.58   2   5   
  5 Schwark, Caitlin             Hope                   1:03.62   2   4   
  6 McCarus, Aurelie             Hope                   1:03.79   1   3   
  7 Schultz, Seirra              Hope                   1:04.78   1   2   
  8 Rienstra, Mia                Calvin                 1:04.79   1   1   
 -- Parmelee, Amy                Unattached            X1:01.35   2 
 
Event 26  Men 400 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Miller, Ian                  Spring Arbor             51.53   3  10   
  2 Williams, Dionte             Aquinas                  51.68   3   8   
  3 Watters, Maxx                Spring Arbor             51.80   3   6   
  4 McNamara, Clay               Aquinas                  52.74   3   4   
  5 Reed, Eric                   Aquinas                  52.75   3   2   
  6 Fox, Nicholas                Alma                     53.29   2   1   
  7 Powell, Kaleb                Spring Arbor             53.68   2 
  8 Johnson, Matthew             Hope                     55.13   2 
  9 Buchholz, Brent              Alma                     56.56   1 
 10 Verrips, Jacobus             Calvin                   57.72   1 
 11 Paron, Jamey                 Alma                     58.84   1 
 
Event 27  Women 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 McCormack, Sheri             Hope                   2:21.99   2   9   
        35.288 (35.288)  1:10.268 (34.980)  1:45.586 (35.319)  2:21.989 (36.404)
  2 Butler, Olivia               Calvin                 2:22.23   2   7   
        35.557 (35.557)  1:10.875 (35.318)  1:46.612 (35.738)  2:22.222 (35.611)
  3 Arnold, Kaitlyn              Alma                   2:22.27   2   6   
        35.859 (35.859)  1:11.402 (35.543)  1:46.986 (35.585)  2:22.264 (35.279)
  4 Ropski, Emma                 Hope                   2:27.67   2   5   
        36.376 (36.376)  1:13.192 (36.817)  1:51.794 (38.602)  2:27.665 (35.872)
  5 Herrmann, Erin               Hope                   2:28.08   2   4   
        36.697 (36.697)  1:13.939 (37.242)  1:52.159 (38.220)  2:28.078 (35.920)
  6 Pryde, Taylor                Aquinas                2:31.22   2   3   
        37.044 (37.044)  1:14.395 (37.351)  1:52.683 (38.288)  2:31.212 (38.529)
  7 Huizingh, Lora               Calvin                 2:32.25   2   2   
        37.349 (37.349)  1:14.758 (37.409)  1:53.583 (38.825)  2:32.246 (38.664)
  8 Hayden, Morgan               Calvin                 2:32.37   2   1   
        37.073 (37.073)  1:14.204 (37.131)  1:52.822 (38.618)  2:32.369 (39.548)
  9 Afton, Katherine             Hope                   2:36.91   2 
        37.592 (37.592)  1:15.591 (37.999)  1:55.761 (40.171)  2:36.909 (41.148)
 10 Carty, Payton                Hope                   2:38.29   1 
        39.580 (39.580)  1:21.329 (41.750)   1:22.351 (1.022)  1:59.482 (37.131)
 11 Ulmer, Miranda               Hope                   2:41.16   1 
        40.309 (40.309)  1:22.217 (41.909)  2:00.641 (38.424)
 12 Grigg, Kelsey                Aquinas                2:42.06   1 
        38.018 (38.018)  1:17.995 (39.977)  2:00.641 (42.647)
 13 Platt, Jordyn                Calvin                 2:44.06   2 
        37.195 (37.195)  1:15.650 (38.455)  1:58.181 (42.532)  2:44.056 (45.875)
 14 Gammon, Catherine            Hope                   2:49.68   1 
        40.896 (40.896)  1:22.565 (41.670)  2:05.461 (42.897)
 -- Kramer, Kayleigh             Unattached            X2:35.86   1 
        36.804 (36.804)  1:17.223 (40.419)  2:00.114 (42.892)
 
Event 28  Men 800 Meter Run
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Jones, Cameron               Hope                   2:00.56   2  10   
        30.218 (30.218)  1:00.503 (30.286)  1:30.664 (30.162)
  2 Lundgren, Gabe               Aquinas                2:01.71   2   8   
        29.748 (29.748)  1:00.337 (30.590)  1:33.004 (32.667)
  3 Vojtko, Andrew               Aquinas                2:04.39   2   6   
        29.698 (29.698)  1:00.638 (30.940)  1:33.013 (32.375)
  4 Schaap, Jonathan             Calvin                 2:04.73   2   4   
        30.067 (30.067)  1:01.076 (31.009)  1:33.603 (32.527)
  5 Ramundo, Peter               Spring Arbor           2:05.39   2   2   
        30.762 (30.762)  1:01.455 (30.694)  1:33.732 (32.277)
  6 Webb, Matthew                Hope                   2:06.24   2   1   
        29.812 (29.812)  1:00.717 (30.905)  1:33.096 (32.379)
  7 McCoy, Bobby                 Spring Arbor           2:07.21   2 
        30.517 (30.517)  1:01.482 (30.965)  1:34.199 (32.717)
  8 Standiford, Adam             Hope                   2:07.67   1 
        31.527 (31.527)  1:03.959 (32.432)  1:36.154 (32.195)  2:07.670 (31.517)
  9 Alvarado, Jesus              Aquinas                2:07.78   2 
        29.491 (29.491)  1:00.134 (30.643)  1:33.212 (33.078)
 10 Henkel, Jesse                Hope                   2:08.96   1 
        30.994 (30.994)  1:03.007 (32.013)  1:35.343 (32.336)  2:08.954 (33.612)
 11 Joslin, Devon                Aquinas                2:09.89   2 
        30.051 (30.051)  1:00.869 (30.818)  1:33.919 (33.050)
 12 Litwiller, Noah              Hope                   2:10.43   1 
        31.253 (31.253)  1:03.832 (32.579)  1:37.031 (33.200)  2:10.427 (33.396)
 
Event 29  Women 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rice, Micaila                Aquinas                  26.12   4   9   
  2 Busscher, Julie              Calvin                   26.34   4   7   
  3 Ingersoll, Marissa           Aquinas                  26.70   4   6   
  4 Kolnitys, Dana               Aquinas                  26.79   4   5   
  5 Bennett, Stephanie           Calvin                   27.12   3   4   
  6 Klawieter, Courtney          Aquinas                  27.26   3   3   
  7 Smith, Emily                 Hope                     27.91   3   2   
  8 Van Eck, Bethany             Calvin                   28.03   3   1   
  9 Thomas, Reinie               Hope                     28.49   2 
 10 Samson, Johanna              Aquinas                  28.50   3 
 11 Thompson, Lane               Alma                     28.81   2 
 12 Kelley, Allison              Calvin                   28.94   2 
 13 Phillips, Allison            Aquinas                  28.94   3 
 14 Karaptian, Ariana            Hope                     29.90   2 
 15 Steblay, Maria               Calvin                   30.41   4 
 16 Niedzwiecki, Shelby          Alma                     30.48   2 
 17 DeBrabander, Kilee           Alma                     31.18   4 
 
Event 30  Men 200 Meter Dash
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Parminter, Ryan              Aquinas                  22.40   7  10   
  2 Bordeaux, Ray                Aquinas                  22.74   7   8   
  3 Freeman, Sam                 Aquinas                  22.79   7   6   
  4 Rogers, Uriah                Spring Arbor             22.99   6   4   
  5 Maxwell, Kelly               Spring Arbor             23.07   6   2   
  6 Makinen, Ryan                Aquinas                  23.12   6   1   
  7 Eggenberger, Chris           Aquinas                  23.20   5 
  8 Johnson, Tyler               Aquinas                  23.32   5 
  9 Marois, Boone                Hope                     23.35   7 
 10 Rodriguez, Austin            Alma                     23.46   4 
 11 Evans, Cole                  Calvin                   23.87   4 
 12 Goliday, Dion                Hope                     24.05   4 
 13 Swihart, Taylor              Spring Arbor             24.10   5 
 14 DeGroot, Blake               Calvin                   24.11   5 
 15 Paron, Thomas                Alma                     24.12   3 
 16 Pendred, Connor              Alma                     24.23   2 
 17 Pelyhes, Matthew             Hope                     24.35   2 
 18 Bricker, Jon                 Alma                     24.37   3 
 19 Powell, Kaleb                Spring Arbor             24.64   4 
 20 Hession, Mitch               Spring Arbor             24.64   3 
 21 Kamps, Nathan                Calvin                   24.75   6 
 22 Everly, Jacob                Hope                     24.78   2 
 23 Johnson, Matthew             Hope                     25.04   1 
 24 Yascolt, Tyler               Alma                     25.14   4 
 25 Smith, Rhyan                 Alma                     25.29   5 
 26 Medina, Richard              Hope                     25.35   1 
 27 Riojas, Michael              Alma                     25.46   3 
 28 Thelen, Ben                  Alma                     25.96   7 
 29 Waterway, Thomas             Spring Arbor             26.07   1 
 30 Vanden Berg, Steven          Calvin                   26.18   6 
 
Event 31  Women 1 Mile Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ardinger, Kate               Calvin                 5:19.30    9   
        40.753 (40.753)  1:20.867 (40.114)  2:01.746 (40.880)  2:42.693 (40.947)
      3:23.883 (41.191)  4:04.534 (40.652)  4:43.466 (38.932)
  2 Campbell, Casey              Hope                   5:19.58    7   
        41.137 (41.137)  1:21.195 (40.058)  2:02.128 (40.934)  2:43.168 (41.040)
      3:23.987 (40.820)  4:04.310 (40.324)  4:42.652 (38.342)
  3 Diemer, Mckenzie             Calvin                 5:22.97    6   
        40.889 (40.889)  1:20.943 (40.054)  2:01.874 (40.932)  2:43.004 (41.130)
      3:24.427 (41.424)  4:05.791 (41.365)  4:46.683 (40.892)
  4 Strohbehn, Lauren            Calvin                 5:24.74    5   
        42.243 (42.243)  1:22.155 (39.912)  2:03.384 (41.230)  2:44.407 (41.024)
      3:25.586 (41.179)  4:06.964 (41.379)
  5 Wrozek, Emily                Hope                   5:24.97    4   
        41.737 (41.737)  1:21.863 (40.126)  2:02.968 (41.106)  2:44.167 (41.200)
      3:25.938 (41.771)  4:07.381 (41.444)  4:47.461 (40.081)
  6 Gaffner, Hope                Calvin                 5:25.93    3   
        42.401 (42.401)  1:22.282 (39.881)  2:02.574 (40.293)  2:43.746 (41.172)
      3:25.137 (41.392)  4:06.688 (41.552)  4:47.441 (40.754)
  7 Oram, Alyssa                 Calvin                 5:25.97    2   
        41.278 (41.278)  1:21.325 (40.047)  2:02.301 (40.977)  2:43.439 (41.138)
      3:24.725 (41.287)  4:06.225 (41.501)  4:47.168 (40.944)
  8 Godley, Misty                Alma                   5:34.55    1   
        42.516 (42.516)  1:22.517 (40.001)  2:03.254 (40.738)  2:45.406 (42.153)
      3:28.144 (42.739)  4:11.860 (43.716)  4:55.070 (43.210)
  9 Giles, Kara                  Alma                   5:42.41  
        43.155 (43.155)  1:24.996 (41.842)  2:07.287 (42.292)  2:50.124 (42.838)
      3:33.757 (43.633)  4:18.198 (44.441)  5:03.511 (45.313)
 10 Sall, Anna                   Alma                   5:43.25  
        43.625 (43.625)  1:25.263 (41.639)  2:07.415 (42.153)  2:50.651 (43.236)
      3:34.533 (43.882)  4:19.221 (44.688)  5:03.853 (44.632)
 11 Stanick, Jordan              Alma                   5:43.56  
        43.414 (43.414)  1:24.993 (41.580)  2:06.558 (41.565)  2:49.739 (43.181)
      3:33.095 (43.356)  4:17.268 (44.174)  5:02.409 (45.141)
 12 Leikert, Anna                Hope                   6:02.93  
        43.750 (43.750)  1:25.633 (41.884)  2:08.768 (43.135)  2:54.002 (45.234)
      3:40.784 (46.783)  4:28.660 (47.877)  5:16.711 (48.051)
 13 Buchholz, Camila             Alma                   6:31.20  
        44.707 (44.707)  1:30.203 (45.497)  2:18.733 (48.530)  3:09.495 (50.763)
      4:00.884 (51.389)  4:52.490 (51.606)  5:43.229 (50.740)
 
Event 32  Men 1 Mile Run
==========================================================================
    Name                     Age School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Rogers, James                Hope                   4:24.89   2  10   
       1:09.730 (1:09.730)          1:43.371 (33.642)          2:17.642 (34.272)
         2:50.635 (32.993)          3:23.854 (33.219)          3:54.841 (30.987)
  2 Lauber, Jared                Spring Arbor           4:25.20   2   8   
        34.948 (34.948)  1:09.582 (34.634)  1:43.271 (33.690)  2:17.044 (33.773)
      2:50.313 (33.270)  3:23.726 (33.413)  3:55.189 (31.463)
  3 Van Haitsma, Nathan          Calvin                 4:29.48   2   6   
           35.480 (35.480)        1:44.173 (1:08.693)          2:18.013 (33.841)
         2:51.659 (33.646)          3:25.997 (34.339)          3:58.280 (32.283)
  4 Woznick, Andrew              Calvin                 4:31.36   2   4   
        35.008 (35.008)  1:09.856 (34.849)  1:43.488 (33.632)  2:17.291 (33.803)
      2:50.629 (33.339)  3:25.190 (34.561)  3:59.266 (34.077)
  5 Anderson, Nathan             Spring Arbor           4:32.34   2   2   
        35.302 (35.302)  1:10.135 (34.834)  1:43.891 (33.756)  2:17.625 (33.735)
      2:51.337 (33.712)  3:25.546 (34.210)  4:00.897 (35.351)
  6 McKee, Nick                  Calvin                 4:32.42   2   1   
        35.779 (35.779)  1:10.401 (34.623)  1:44.058 (33.657)  2:17.865 (33.808)
      2:51.203 (33.338)  3:24.436 (33.233)  3:58.802 (34.367)
  7 Otte, Andre                  Calvin                 4:33.51   2 
        35.827 (35.827)     35.962 (0.135)  1:10.405 (34.444)  1:43.961 (33.556)
      2:17.766 (33.806)  2:51.448 (33.682)  3:24.772 (33.324)  4:00.982 (36.211)
  8 Brinks, Tyler                Hope                   4:35.53   2 
        36.293 (36.293)  1:10.570 (34.278)  1:44.609 (34.039)  2:18.681 (34.073)
      2:53.419 (34.738)  3:28.411 (34.993)  4:03.272 (34.862)
  9 Tubergen, Stephen            Calvin                 4:35.64   2 
        35.268 (35.268)  1:09.997 (34.730)  1:43.672 (33.675)  2:17.300 (33.628)
      2:50.850 (33.551)  3:24.934 (34.084)  4:00.460 (35.527)
 10 Hohlman, Robert              Calvin                 4:38.44   2 
        36.206 (36.206)  1:10.397 (34.192)  1:44.288 (33.891)  2:17.873 (33.586)
      2:51.736 (33.863)  3:25.655 (33.920)  4:01.483 (35.828)
 11 Mills, Kameron               Spring Arbor           4:39.89   1 
        37.323 (37.323)  1:13.214 (35.891)  1:48.676 (35.463)  2:24.227 (35.552)
      2:59.622 (35.396)  3:34.429 (34.807)  4:07.523 (33.095)  4:39.885 (32.362)
 12 Gingrich, Jonathan           Calvin                 4:43.90   2 
        35.793 (35.793)  1:10.174 (34.382)   1:10.212 (0.038)  1:43.523 (33.311)
      2:17.486 (33.963)  2:52.012 (34.527)  3:27.526 (35.515)  4:05.824 (38.298)
 13 Salomon, Nicholas            Hope                   4:44.21   1 
        38.834 (38.834)  1:13.981 (35.148)  1:48.998 (35.017)  2:24.527 (35.530)
      2:59.886 (35.360)  3:34.977 (35.091)  4:11.011 (36.035)  4:44.209 (33.199)
 14 Boxeth, Ryan                 Hope                   4:47.67   1 
        39.195 (39.195)  1:14.890 (35.696)  1:49.887 (34.997)  2:25.552 (35.666)
      3:01.051 (35.500)  3:35.988 (34.938)  4:12.871 (36.883)  4:47.665 (34.794)
 15 Rolain, Matthew              Hope                   4:47.85   2 
        36.422 (36.422)  1:10.785 (34.364)  1:44.894 (34.109)  2:19.854 (34.961)
      2:56.143 (36.290)  3:33.682 (37.539)  4:11.605 (37.923)
 16 Comden, Sam                  Spring Arbor           4:49.26   1 
        38.675 (38.675)  1:15.126 (36.452)  1:50.770 (35.644)  2:26.681 (35.912)
      3:02.306 (35.626)  3:38.229 (35.924)  4:14.194 (35.966)  4:49.257 (35.063)
 17 Boote, Logan                 Spring Arbor           4:49.73   1 
 18 Morrison, Julian             Hope                   4:49.86   1 
        39.103 (39.103)  1:15.082 (35.980)  1:50.527 (35.445)  2:26.944 (36.418)
      3:02.932 (35.989)  3:40.149 (37.217)  4:16.789 (36.641)  4:49.855 (33.067)
 19 Lackie, Maxx                 Spring Arbor           4:53.32   1 
        38.086 (38.086)  1:14.058 (35.973)  1:49.938 (35.880)  2:26.096 (36.159)
      3:02.918 (36.823)  3:40.516 (37.598)  4:17.429 (36.913)  4:53.318 (35.890)
 20 Gonzalez, Erik               Hope                   5:00.60   1 
        38.537 (38.537)  1:14.182 (35.646)  1:49.766 (35.584)  2:26.739 (36.973)
      3:03.632 (36.893)  3:42.100 (38.469)  4:21.199 (39.099)  5:00.594 (39.395)
 
Event 34  Men 5000 Meter Run
=======================================================================
    Name                     Age School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Plantinga, Matthew           Calvin                15:57.78   10   
        36.681 (36.681)  1:15.579 (38.898)  1:54.978 (39.400)  2:34.257 (39.279)
      3:12.451 (38.194)  3:50.132 (37.681)  4:27.888 (37.757)  5:06.127 (38.239)
      5:44.305 (38.178)  6:22.686 (38.381)  7:00.847 (38.161)  7:39.187 (38.341)
      8:17.757 (38.570)  8:56.808 (39.051)  9:35.833 (39.026) 10:14.922 (39.089)
     10:53.600 (38.678) 11:33.005 (39.406) 12:12.941 (39.936) 12:51.665 (38.724)
     13:31.056 (39.392) 14:10.048 (38.992) 14:48.444 (38.396) 15:25.213 (36.769)
     15:57.773 (32.560)
  2 Habura, Bret                 Calvin                16:08.09    8   
        36.176 (36.176)  1:15.071 (38.895)  1:54.390 (39.320)  2:33.875 (39.485)
      3:12.231 (38.356)  3:49.912 (37.681)  4:28.197 (38.286)  5:06.295 (38.098)
      5:44.482 (38.187)  6:22.865 (38.383)  7:00.564 (37.699)  7:38.866 (38.303)
      8:17.545 (38.679)  8:56.655 (39.110)  9:35.574 (38.919) 10:14.613 (39.040)
     10:53.274 (38.661) 11:32.744 (39.470) 12:12.709 (39.966) 12:51.946 (39.237)
     13:31.685 (39.740) 14:10.514 (38.829) 14:50.612 (40.099) 15:29.453 (38.841)
     16:08.087 (38.634)
  3 Kerk, Samuel                 Calvin                16:15.88    6   
        36.406 (36.406)  1:15.326 (38.920)  1:54.640 (39.315)  2:33.927 (39.287)
      3:11.933 (38.006)  3:49.627 (37.694)  4:28.375 (38.749)  5:06.533 (38.158)
      5:44.715 (38.182)  6:23.095 (38.380)  7:01.123 (38.028)  7:39.449 (38.327)
      8:17.988 (38.539)  8:56.531 (38.543)  9:35.250 (38.719) 10:14.384 (39.135)
     10:53.897 (39.513) 11:33.517 (39.621) 12:13.827 (40.310) 12:54.280 (40.454)
     13:35.400 (41.120) 14:17.000 (41.601) 14:58.218 (41.219) 15:37.450 (39.232)
     16:15.875 (38.425)
  4 Kammeraad, Joshua            Hope                  17:44.55    4   
        40.409 (40.409)  1:22.306 (41.897)  2:04.195 (41.890)  2:46.321 (42.127)
      3:27.755 (41.435)  4:09.660 (41.906)  4:52.214 (42.555)  5:34.950 (42.736)
      6:17.645 (42.696)  7:00.211 (42.567)  7:41.810 (41.600)  8:24.665 (42.856)
      9:07.996 (43.331)  9:51.183 (43.187) 10:34.360 (43.177) 11:17.971 (43.611)
     12:01.936 (43.965) 12:45.700 (43.764) 13:29.321 (43.621) 14:12.449 (43.128)
     14:55.488 (43.040) 15:38.501 (43.013) 16:22.013 (43.512) 17:04.716 (42.704)
     17:44.549 (39.834)
 
Event 35  Women 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Aquinas  'A'                                       10:02.97    9   
     1) Vanpatten, Allison              2) Paganelli, Crysta              
     3) Anderson, Sydney                4) Minto, Cara                    
           35.717 (35.717)             35.720 (0.003)          1:10.561 (34.841)
         1:47.616 (37.055)          2:24.638 (37.022)          2:58.180 (33.543)
         3:35.848 (37.668)          4:16.215 (40.368)          4:58.352 (42.137)
         5:35.264 (36.912)          6:14.014 (38.751)          6:55.430 (41.416)
         7:34.686 (39.257)          8:08.951 (34.265)          8:45.639 (36.689)
      10:02.963 (1:17.325)
  2 Calvin  'A'                                        10:05.89    7   
     1) Ardinger, Kate                  2) Diemer, Mckenzie               
     3) Mulder, Jessica                 4) Brink, Lauren                  
        36.696 (36.696)  1:16.409 (39.713)  1:57.199 (40.791)  2:34.267 (37.068)
      3:12.314 (38.047)  3:51.885 (39.572)  4:32.129 (40.244)  5:09.988 (37.859)
      5:45.723 (35.736)  6:23.977 (38.254)  7:02.675 (38.699)  7:38.309 (35.634)
      8:12.484 (34.176)  8:49.404 (36.920)  9:29.165 (39.761) 10:05.887 (36.722)
  3 Calvin  'B'                                       x10:26.78  
     1) Hayden, Morgan                  2) Huizingh, Lora                 
     3) Strohbehn, Lauren               4) Gaffner, Hope                  
        37.517 (37.517)  1:16.835 (39.318)  1:58.566 (41.732)  2:41.436 (42.871)
      3:18.803 (37.367)  3:57.170 (38.367)  4:37.985 (40.816)  5:19.108 (41.124)
      5:55.203 (36.096)  6:33.444 (38.241)  7:13.283 (39.839)  7:52.668 (39.386)
      8:30.367 (37.699)  9:08.982 (38.615)  9:47.755 (38.773) 10:26.771 (39.017)
  4 Hope  'A'                                          10:39.13    6   
     1) Dort, Amanda                    2) Govier, Mackenzie              
     3) Gammon, Catherine               4) Gaines, Jessica                
        36.490 (36.490)  1:15.739 (39.249)  1:56.761 (41.023)  2:38.271 (41.511)
      3:16.964 (38.693)  3:57.543 (40.580)  4:39.876 (42.333)  5:21.521 (41.646)
      5:57.868 (36.348)  6:37.477 (39.609)  7:18.965 (41.489)  8:00.204 (41.240)
      8:35.726 (35.523)  9:16.467 (40.741)  9:57.991 (41.525) 10:39.129 (41.139)
 
Event 36  Men 4x800 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Calvin  'B'                                        x8:29.18  
     1) Gingrich, Jonathan              2) Swartz, Mason                  
     3) Henderson, Duncan               4) Hohlman, Robert                
        30.515 (30.515)  1:02.219 (31.704)  1:33.109 (30.890)  2:05.128 (32.019)
      2:35.998 (30.870)  3:08.508 (32.510)  3:40.909 (32.402)  4:11.890 (30.981)
      4:43.096 (31.206)  5:15.133 (32.037)  5:47.567 (32.434)  6:21.087 (33.521)
      6:51.503 (30.416)  7:23.223 (31.721)  7:55.778 (32.555)
  2 Alma  'A'                                           8:42.20   10   
     1) Pollack, Alexander              2) Sanchez, Adam                  
     3) Morris, Talon                   4) Scripter, Scott                
        30.236 (30.236)  1:01.994 (31.758)  1:34.613 (32.619)  2:05.063 (30.451)
      2:36.570 (31.507)  3:08.783 (32.213)  3:41.156 (32.374)  4:10.565 (29.409)
      4:42.189 (31.625)  5:14.973 (32.784)  5:47.126 (32.153)  6:22.324 (35.199)
      6:54.035 (31.711)  7:28.027 (33.992)  8:04.321 (36.295)
 
Event 37  Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
    School                                               Finals  Points
=======================================================================
  1 Alma  'A'                                           4:06.43    9   
     1) Halm, Ashley                    2) Arnold, Kaitlyn                
     3) Mertz, Chelsea                  4) Chambers, Mary                 
        28.767 (28.767)  1:00.244 (31.477)  1:30.250 (30.007)  2:03.030 (32.780)
      2:32.234 (29.205)  3:05.271 (33.037)  3:35.097 (29.827)  4:06.429 (31.332)
  2 Calvin  'A'                                         4:10.74    7   
     1) Butler, Olivia                  2) Bennett, Stephanie             
     3) Rienstra, Mia                   4) Tuinenga, Kelley               
        28.977 (28.977)  1:01.840 (32.863)  1:30.260 (28.421)  2:02.720 (32.460)
      2:33.234 (30.515)  3:07.448 (34.214)  3:37.200 (29.753)  4:10.736 (33.537)
  3 Hope  'A'                                           4:13.10    6   
     1) Pearson, Jane                   2) Schwark, Caitlin               
     3) Afton, Katherine                4) McCarus, Aurelie               
        29.583 (29.583)  1:01.718 (32.135)  1:30.711 (28.994)  2:05.016 (34.305)
      2:36.176 (31.160)  3:09.756 (33.581)  3:38.865 (29.109)  4:13.092 (34.228)
  4 Hope  'B'                                          x4:22.41  
     1) Wrozek, Emily                   2) Ropski, Emma                   
     3) Herrmann, Erin                  4) McCormack, Sheri               
        31.608 (31.608)  1:04.579 (32.971)  1:35.344 (30.765)  2:08.374 (33.031)
      2:40.620 (32.246)  3:13.982 (33.362)  3:47.292 (33.311)  4:22.407 (35.116)
  5 Hope  'C'                                          x4:38.63  
     1) Smith, Emily                    2) Schultz, Seirra                
     3) Karaptian, Ariana               4) Leikert, Anna                  
        32.147 (32.147)  1:08.304 (36.158)  1:40.611 (32.307)  2:13.993 (33.383)
      2:46.780 (32.787)  3:23.520 (36.741)  4:00.369 (36.850)  4:38.627 (38.258)
 
Event 38  Men 4x400 Meter Relay
==========================================================================
    School                                               Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Spring Arbor  'A'                                   3:27.80   2  10   
     1) Gray, Dewayne                   2) Watters, Maxx                  
     3) Miller, Ian                     4) Swihart, Taylor                
        25.215 (25.215)    52.763 (27.549)  1:17.434 (24.671)  1:43.912 (26.478)
      2:09.234 (25.322)  2:36.759 (27.526)  3:00.370 (23.611)  3:27.799 (27.430)
  2 Aquinas  'A'                                        3:35.70   2   8   
     1) Lundgren, Gabe                  2) Joslin, Devon                  
     3) Huizing, Stephen                4) Vojtko, Andrew                 
        25.726 (25.726)    53.601 (27.876)  1:19.173 (25.572)  1:48.438 (29.266)
      2:13.582 (25.144)  2:41.509 (27.927)  3:07.410 (25.902)
  3 Calvin  'A'                                         3:35.75   2   6   
     1) Brouwer, Joel                   2) Karr, Alex                     
     3) Tubergen, Stephen               4) DeGroot, Blake                 
        25.471 (25.471)    53.549 (28.079)  1:18.221 (24.672)  1:46.957 (28.737)
      2:12.419 (25.462)  2:40.318 (27.899)  3:06.449 (26.131)
  4 Hope  'A'                                           3:37.50   2   4   
     1) Arndt, Ryan                     2) Rogers, James                  
     3) Dolfin, David                   4)                                
        55.013 (55.013)  1:23.797 (28.785)  1:48.691 (24.894)  2:14.226 (25.535)
      2:42.690 (28.465)  3:08.908 (26.218)
  5 Alma  'A'                                           3:38.03   2   2   
     1) Fox, Nicholas                   2) Rodriguez, Austin              
     3) Buchholz, Brent                 4) Hollenbeck, Lex                
        26.401 (26.401)    54.852 (28.451)  1:19.279 (24.427)  1:46.324 (27.045)
      2:12.257 (25.934)  2:41.799 (29.542)  3:07.342 (25.544)
  6 Spring Arbor  'B'                                  x3:38.85   1 
     1) Maxwell, Kelly                  2) Powell, Kaleb                  
     3) Anderson, Nathan                4) Rogers, Uriah                  
        26.766 (26.766)    55.285 (28.519)  1:22.546 (27.262)  1:49.787 (27.241)
      2:16.026 (26.239)  2:45.352 (29.327)  3:11.647 (26.295)
  7 Hope  'B'                                          x3:40.95   2 
     1) Johnson, Matthew                2) Jones, Cameron                 
     3) Webb, Matthew                   4) Everly, Jacob                  
        26.152 (26.152)     27.832 (1.681)  1:20.394 (52.562)  1:49.011 (28.618)
      2:19.217 (30.207)  2:46.646 (27.429)  3:12.856 (26.210)
  8 Spring Arbor  'C'                                  x3:43.83   1 
     1) Lauber, Jared                   2) Boote, Logan                   
     3) Hession, Mitch                  4) McCoy, Bobby                   
        27.248 (27.248)    55.911 (28.663)  1:22.953 (27.043)  1:50.533 (27.580)
      2:16.731 (26.198)  2:46.137 (29.407)  3:14.068 (27.932)
  9 Hope  'C'                                          x3:44.28   1 
     1) Medina, Richard                 2) Litwiller, Noah                
     3) Hoppstock, Graham               4) Henkel, Jesse                  
        26.954 (26.954)    56.640 (29.686)  1:22.981 (26.342)  1:52.256 (29.275)
      2:19.571 (27.316)  2:48.630 (29.060)  3:15.904 (27.274)
 10 Alma  'B'                                          x3:51.18   1 
     1) Bricker, Jon                    2) Pendred, Connor                
     3) Thelen, Ben                     4) Hoffman, Carl                  
        26.483 (26.483)    56.527 (30.044)  1:23.387 (26.861)  1:52.957 (29.571)
      2:21.351 (28.394)  2:54.115 (32.764)  3:21.101 (26.987)
 
                    Women - Team Rankings - 17 Events Scored
===============================================================================
    1) Calvin                     190        2) Hope                      151   
    3) Aquinas                    129        4) Alma                       93   
 
                    Men - Team Rankings - 19 Events Scored
===============================================================================
    1) Aquinas                    155        2) Calvin                    151   
    3) Hope                       103        4) Spring Arbor               66   
    5) Alma                        61